Mléko a jeho alternativy: udělejte si konečně jasno.

Je kravské mléko zdravé nebo ne? Měli byste vůbec pít jen mléko z živočišných zdrojů? Ale co jeho rostlinné alternativy, jsou dostatečné?

Tak jako se mnoho lidí dnes vyhýbá lepku, ačkoli k tomu nemají zdravotní důvody, začínají se někteří lidé obávat i laktózy a objevují se také názory, že je tradiční kravské mléko škodlivé. Přečtěte si, jak to tedy je nejen s ním, ale též s jeho alternativami a rozhodněte se podle svého rozumu, co je pro vás nejlepší.

Mléko je důležitá složka pro smoothie. Jaká používáte Vy? Nejčastěji se do smoothie využívají mandlové nebo kokosové mléko. Je jen na Vás a Vašem přístupu, které mléko do svých skvělých smoothie.

  • Facebook
  • Twitter

Odtučněné kravské mléko

Klasické kravské mléko je zdrojem tří živin, kterých má řada lidí nedostatek: vápníku, vitamínu D a draslíku. Ačkoli se traduje, že jeho odtučněná varianta tyto živiny postrádá, není to pravda: rozdíl je pouze v obsahu tuku, mimo to je stravitelnější, než plnotučné.

100 ml obsahuje cca 35 kalorií a min. 0,5 % tuku, je tedy vhodné pro ty, kdo se snaží zhubnout.

Polotučné kravské mléko (1-2 % tuku)

Ani ono se od ostatních druhů neliší obsahem vitamínů a minerálů, rozdíl je opět jen v množství tuku a kalorií (1 % šálek má 102 kalorií a 1,5 g nasycených tuků, 2% šálek 3 g nasycených tuků). Je chuťově krémovější než odtučněné, můžete ho tedy začít pít pro začátek, než přejdete na nízkotučné mléko a dále je vhodné třeba pro děti, které by jinak daly přednost sladkým šťávám a sodovkám.

Plnotučné kravské mléko

S max. 3,5 % tuku je nejbližší mléku, které dostanete přímo od krávy ještě před jeho zpracováním. Mohou jej pít děti okolo 1-2 let, jejichž vyvíjející se mozek potřebuje jídelníček s vyšším obsahem tuku a dospělí, kteří nemají problémy s nadváhou.

Kombinujte jej však s obilovinami s vysokým množstvím vlákniny a hlídejte si příjem nasycených tuků z ostatních potravin.

Mléko

Mléko je produkt mléčných žláz (až na výjimky) samic savců. Mléko je základním zdrojem výživy hlavně pro mláďata, která z tzv. „mleziva“ získávají potřebné protilátky a vitamíny pro upevnění své imunity. ( zdroj: wikipedie )



Čokoládové mléko

Hodí se pro sportovce jako svačinka po tréninku, má totiž správný poměr sacharidů k bílkovinám (4:1), které tělo potřebuje k regeneraci svalů po cvičení (týká se i jiných příchutí, např. jahody a vanilky). Jinak v něm najdete stejné živiny jako v normálním mléce, ale pozor na přidané cukry.

Mléko bez laktózy

Někteří lidé mají problémy s trávením tohoto cukru, zvaného rovněž mléčný. Způsobuje u nich mj. nadýmání, plynatost a průjem. Pro ty je určeno speciálně upravené mléko bez laktózy, které je však, co se týče nutričních hodnot stejné jako klasické. Chuťově je mírně sladší, protože laktóza (disacharid) je v něm rozložená na jednoduché sacharidy.

Kozí mléko

Jeho výhodou je, že je bohaté na proteiny (s 9 g na 1 šálek je to nejvíce ze všech typů) a obsahuje též hodně vápníku (35 % denní potřeby – doporučené dávky). Mínusem, že je tučnější a kaloričtější než kravské (1 šálek má až 170 kalorií a 7 g nasycených tuků) a pokud jste alergičtí na kravské mléko, na kozí budete pravděpodobně stejně tak.

  • Facebook
  • Twitter

Sójové mléko

Vyrábí se ze sójových bobů namáčených (blanšírovaných) v horké vodě. Je ideální alternativou pro vegany a další, kdo z různých důvodů nepijí mléko z živočišných zdrojů: v šálku najdete asi 6 g bílkovin a 450 mg vápníku. Ještě lepší jsou však varianty obohacené o vápník a vitamín D. Buďte ovšem opatrní na ochucené druhy, mohou obsahovat nadměrné množství přidaných cukrů.

Mandlové mléko

Připravuje se z oloupaných mletých mandlí a filtrované vody. S méně než 30 kaloriemi na 1 šálek je skvělé pro ty, kdo chtějí zhubnout. Je navíc lepším zdrojem vápníku než většina sýrů, jogurtů a sójové mléko. Mějte ale na paměti, že hrst mandlí má mnohem více proteinů, vlákniny a zdravých tuků než v tekuté podobě.

Rýžové mléko

Alternativa pro osoby trpící alergií na laktózu, ořechy, sóju, ale i lepek. Nejčastěji se vyrábí z hnědé rýže a má nasládlou chuť. Je však chudé na bílkoviny (pouze zanedbatelné množství) a naopak má přirozeně vysoký obsah sacharidů.

Mléko z ořechů kešu

Díky své sladké a krémové chuti je oblíbené jako ingredience do polévek, dresinků a omáček. Texturou je podobné plnotučnému mléku, avšak najdete v něm ještě méně kalorií než v odstředěném (šálek tohoto obohaceného neslazeného mléka obsahuje 25 kalorií, žádný cukr a dokonce o 50 % více vápníku než klasické).

Konopné mléko

Jeho milovníci tvrdí, že je krémovější a hustší než sójové a kromě toho bohaté na prospěšné tuky (omega-3 a 6). Nevýhodou je vyšší obsah kalorií (80 na 1 šálek), což je více než např. u rýžového či mandlového.

Kokosové mléko

Patří k populárním alternativám, jelikož má široké využití v kuchyni: lze jej přidat do koktejlů, pudinků, kari, zmrzliny atd. Při nákupu pozor na stabilizátory, emulgátory i přidaný cukr (platí také pro jiná kupovaná mléka). Lepší je připravit si jej doma (to ostatně můžete všechny ostatní rostlinné typy).

Jak vyrobit domácí kokosové mléko

Projděte si recept a postup na výrobu domácího kokosového mléka. Stejným postupem pak následně můžete vyzkoušet doma vytvořit i další rostlinná mléka. Třeba mandlové nebo oříškové … .

[et_pb_shop posts_number=“3″ _builder_version=“3.0.100″][/et_pb_shop][et_pb_shop posts_number=“3″ _builder_version=“3.0.100″][/et_pb_shop]