Toužíte v těchto horkých dnech po úžasném osvěžení? Co takhle pravý ovocný ledový koktejl. Se smoothie mixérem jej připravíte během chvilky.

Smoothie si můžete připravit každý den, po celý rok. A jenom to lze doporučit. Smoothie je zdravý nápoj, který má mnoho a mnoho variant a kombinací použitých ingrediencí a je velmi snadný na přípravu.

Výrobě ovšem přechází výběr správného mixéru, na který se detailně zaměříme a poradíme.

Hlavní otázky před výběrem smoothie mixéru

Než se pustíme dokoupit takto specializovaného mixéru, měli byste si rozmyslet pár věci:

 • Jak často budete mixér používat?
 • Kolik máte dostupných financí?
 • Pro kolikačlennou rodinu mixér kupujete?

Pro časté používání je důležitá kvalitní konstrukce a odolný materiál. Pokud použijete přístroj dvakrát za 14 dní, bohatě postačí mixér s plastovou nádobou.

Při mixování vícekrát týdně, bystě měli rozhodně zvážit cenově dražší varianty v podobě nádob z nerezu. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena, kterou jste ochotni zaplatit za pořízení.

Rozdíl smoothie od klasického mixéru

Klasické mixéry můžeme rozdělit do dvou skupin na stolní a tyčové. Tyto přístroje mají několik výhod, ale i záporů. Pokud hledáte mixér přímo pro výrobu smoothie, klasické zřejmě nevyužijete, a proto je ani nemá cenu kupovat.

Klasický mixér stolní má více funkcí, jako je například mixování polévek, omáček nebo zmrzliny. Jeho předností je hlavně vyšší výkon, který je většinou vyšší než u mixérů pouze na smoothie.

Mixéry tyčové jsou určeny na kaše, polévky. Výhodou je malé provedení a lze mixování provádět přímo v hrnci nebo takřka v jakékoliv nádobě.

My se však podíváme, na výběr mixéru, přímo pro smoothie.

Co je smoothie mixér?

Možná je to pro někoho otázka zbytečná, nicméně v první řade se podíváme, co to vůbec smoothie a smoothie mixér je.

Smoothie je ovocný nápoj, vytvořený ze zcela syrového ovoce. Obsahuje mnoho vitamínů a živin. Další přísadou může být led, sladidlo nebo mléčné produkty.

Vytvořit lze jakékoliv ovocné koktejly, které oceníte hlavně v horkých dnech na jaře a v létě.

Co smoothie mixér umí?

Smotthie mixéry umí dokonale rozmixovat jakékoliv ovoce nebo zeleninu. To není vše, umí také zvládat dětské výživy, krémové polévky nebo oříšky.

Hlavní výhodou je vysoký výkon, který u některých typů dosahuje až 1 000 W, proto umí z ovoce dostat maximum se zachováním živin a vitamínů.

Velikou výhodou je, že obsahují mixovací nádoby, které pouze vyjmete a můžete si lahodný koktejl odnést s sebou, třeba do práce nebo na výlet.

Uvažujete o koupi smoothie mixéru? Chcete doma výrábět zdravé smoothie nebo je používat na výrobu ovocných koktejlů? Smoothie mixérů existuje celá řada. vyberte si od prověřených obchodníků:

Parametry smoothie mixérů

Při výběru takovýchto zařízení je třeba hledět na několik základních parametrů, podle kterých se orientovat. Jde o technické údaje:

 • Výkon
 • Rychlost
 • Nádoba a její objem
 • Materiál

Výkon

Hlavním parametrem každého mixéru je výkon. Jinak tomu není ani u zařízení na výrobu smoothie. Jejich výkon, u těch nejlevnějších začíná na 350 W. Ty dražší mají až 1 600 W.

Obecně platí, že s mixéry o výkonu do 600 W se nedají tak dobře použít pro mixování například ořechů, které je lepší předtím rozmačkat nebo dát do vody. Menší problémy mohou nastat i s ovocem wiki nebo jahodami (zůstávají viditelná zrníčka).

Pokud tedy máte dostatek financí a chcete, aby Váš smoothie mixér uměl opravdu vše, sáhněte raději po dražší variantě, s výkonem alespoň 1 000 W.

Rychlost

Většina přístrojů na smoothie má pouze jeden rychlostní stupeň. To na běžné používání plně dostačuje.

Pokud chcete, aby Váš koktejl či jiný ovocný nápoj byl naservírován co nejrychleji, existují i varianty s více rychlostními stupni. Většinou kolem tří. Tomu náleží i cena, která je vyšší, ale pro většinu určitě nic nereálného. Cenová kategorie smoothie mixérů s třemi rychlostmi činí od 2 000 kč do 5 000 kč.

Nádoba a její objem

Mixování probíhá v kvalitní nádobě. Velikou výhodou smoothie zařízení je, že po dokončení lze nádobu vyjmout, zaklopit víčkem a použít jako hrnek, či obdobu termosky a přenášet kamkoliv.

Některé druhy dokonce nabízí nádob více. Využijí se hlavně ve vícečlenných rodinách. Součástí každého smoothie mixéru je i druhá přenosná nádoba.

Nádoba má objem 0,6 l. U lepších modelů pak až 1,3 l.

Praktičnost nádob u smoothie mixérů se stále zlepšuje. Smoothie nebo jiný ovocný nápoj si můžete vzít sebou do práce, do školy, na trénik nebo na výlet.

Na obrázku vlevo vidíte láhev ze smoothie mixéru Sencor v nosiči na kole.

Zkrátka smoothie můžete mít stále sebou a doplňovat energii při práci i při sportování.

Materiál

Kvalita záleží také hlavně na zpracování a materiálu. Od toho se odvíjí i životnost mixéru, která u méně kvalitních typů může být pouhé pár týdnů či měsíců.

Může se jednat o provedení z plastu nebo z více odolného nerezového materiálu, který vydrží mnohem víc, ale také za mixér více zaplatíte.

Příslušenství ke smoothie mixérům

Kromě samothémo mixéru se běžně v balení dodává i příslušenství. Většinou další nádoba určená k přenášení, víčko na pitý a utěsňovací víčko.

Co je nutriční mixér?

Někde jsou nutriční mixéry uváděny jako samostatná kategorie, někde jsou součástí kategorie smoothie mixérů. Vzhledově je velmi podobný mixéru na smoothie.

Liší se však silným výkonem a způsobem, jakým dokáže jednotlivé suroviny rozmixovat.

Díky kombinaci výkonu a způsobu mixování dokáže lépe ze surovin získat důležité vitamíny, enzymy a minerální látky.

Více o nutričních mixérech si přečtěte v samostatném článku: Co je nutriční mixér?

Cenové kategorie smoothie mixérů

Pro každého je určitě rozhodující cena. To neplatí je u výběru mixérů, ale u jakéhokoliv produktu. Investujeme-li více peněž, logicky požadujeme i vyšší kvalitu výrobku.

Ceny smoothie mixérů lze rozdělit do několika kategorií:

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000 – 2 000 Kč
 • 2 000 – 3 000 Kč
 • 3 000 – 4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Kupujeme-li mixér na smoothie do 1 000 korun, musíme počítat i s nižšími parametry. Výkon takto levných přístrojů dosahuje pouhých 300 W, objem nádoby nepřesahuje hodnotu 0,6 l.

Pro někoho jsou mixéry za pár stovek plně dostačující, hlavně tam, kde se použijí cca 2x do měsíce. Pro ty náročnější jdou ceny výš.

Do 2 000 korun se vejdou již smoothie mixéry s výkonem krásných 500 až 1 000 W, s objemem nádoby až 1 l. tuhle variantu volí většina jako zlatou střední cestu.

Pro ještě náročnější a veliké rodiny s častou výrobou ovocných koktejlů jsou připraveny přístroje, které pořídíte od 2 000 až do 4 000 korun, ty nejlepší i za víc.

V takovémto případě získáte skvělý výkon 1 200 – 1 800 W a nádoba pojme až 2 litry tekutiny.

Nevýhodou může být u některých značek vyšší hlučnost.

 

Doporučení

Pokud uvažujete o koupi smoothie mixéru na výrobu ovocných koktejlů, nezapomeňte, že jix existuje celá řada.

V první řase je důležitá cena, kterou jste ochotni za přístroj zaplatit. V řádu stovek naleznete mixéry s menším výkonem a objeme nádoby. V řádu tisíců (2 nebo 3 tisíce kř), se dají sehnat mixéry o slušném výkonu.

Jestli je tedy smoothie pro Vás ideální, například pro Vaše děti a přátelé, je lepší investovat více. Doporučujeme za mixér dát kolem 2 000 Kč, kdy se dá vybrat již přístroj s krásnými parametry a odolnou konstrukcí.

Uvažujete o koupi smoothie mixéru? Chcete doma výrábět zdravé smoothie nebo je používat na výrobu ovocných koktejlů? Smoothie mixérů existuje celá řada. vyberte si od prověřených obchodníků: