Mixér je dobrým pomocníkem v každé domácnosti. Některé, méně výkonnější zvládnou mixování pouze ovoce. Ty lepší pomohou s mixováním třeba i ořechů.

Plánujete pořídit i do Vaší domácnosti mixér? Rozhodně byste měli dostatek času věnovat jeho výběru.

Poradíme Vám, jak se zorientovat ve druzích mixérů a technických parametrech, abyste investovali do mixéru, který Vám opravdu pomůže.

Důležité otázky před výběrem mixéru

Popřemýšlet nad několika otázkami, byste měli před koupí každého přístroje. To platí i pro výběr mixéru do Vaší domácnosti.

Zodpovězte si v první řadě několik otázek, než začnete shánět konkrétní typ:

t

Jak často budete přístroj používat?

Mixér je jednoduché zařízení, které slouží k mixování ovoce, zeleniny, ořechů nebo ledu. Připravíte s ním nejrůznější pokrmy, dezerty či nápoje. Co budete připravovat Vy? Jak často?

t

Kolik máte dostupných financí?

Finance jsou snad nejdůležitější, ať už kupujete cokoliv. Od toho se samozřejmě odvíjí i kvalita mixéru a výkon. V každé kategorii mixérů se najde zajímavý kousek, který potěší Vaši peněženku a zároveň vám velmi dobře poslouží

t

Jaký typ mixéru potřebujete?

Typ je další rozhodující otázka. Existuje totiž celá řada mixérů a každý se používá na něco jiného. Stolní využijete na přípravu nápojů a pokrmů, ruční pak na mixování například směsí na pečení dortů či koláčů.

Smoothie mixéry

Tyčové mixéry

Mixéry a jejich rozdělení

Mixér je jednoduché zařízení, které slouží k mixování ovoce, zeleniny, ořechů nebo ledu. Připravíte s ním nejrůznější pokrmy, dezerty či nápoje.

Důležité u mixéru je jeho kvalita, výkon, funkce, materiál z jakého je vyroben, materiál nožů a velikost mixovací nádoby. To vše rozhoduje při výběru tohoto zařízení.

Mixéry můžeme rozdělit na několik základních typů:

 • Stolní mixéry
 • Tyčové mixéry/ Ruční mixéry
 • Smoothie mixéry
 • Sekáčky a drtiče

Klady, výhody a zápory u jednotlivých skupin je popsáno níže.

Pokud se rozhodnete mixér koupit, zvažte, na co jej budete používat. Některé jsou vhodně pouze na přípravu jednoduchých nápojů, jiné zvládnou přípravu bohatých ovocných koktejlů a oblíbených smoothie.
Parametry mixérů

Na co se zaměřit při výběru nového mixéru? Sledujte tyto důležité technické parametry mixérů:

 • Výkon
 • Materiál
 • Hmotnost

Výkon

Výkon je velmi důležitý parametry. Podle něho lze zjistit, co vše se dá s daným typem mixovat. Méně výkonné mixéry zvládnou pouze základní mixování a během procesu je nutné dělat pauzy, aby se motor nepřehřál.

Ty výkonnější poslouží i pro drcení nebo sekání. Jsou samozřejmě i kvalitnější a cenově dražší, nicméně pokud chcete mixér, který něco zvládne a vydrží, je dobré zvážit vyšší investici a rozhodnout se jak často bude přístroj v chodu.

Výkon jednotlivých typů mixérů

Každý typ mixéru má i jiný výkon, který lze rozdělit do následujících kategorií:

 • Stolní mixéry – Obecně jsou stolní mixéry velmi výkonné. Dosahují v průměru kolem 900 W. Ale samozřejmě jsou i výkonější a čím výkonější, tím snadněji a více práce zvládnou.
 • Tyčové mixéry – Pro příležitostné využívaní stačí výkon pouhých 300W. Chcete-li mixovat častěji, je lepší pořídit přístroj s výkonem kolem 600 W.
 • Nutriční mixéry – Pro bohaté nápoje s mnoha vitamíny je důležité, aby mixér měl i dostatečný výkon. Nutriční mixéry mají výkon kolem hodnoty 900 W.
 • Smoothie mixéry – Přístroje přímo určené na výrobu kvalitních koktejlů, mají spodní výkon 600 W. Horní hranice, dosahuje výkonu krásných 900 W.
 • Sekáčky a drtiče – Pro tyto účely se hodí výkon 300W, ovšem pokud se rozhodnete s přístrojem pouze sekat, stačí výkon i menší, kolem 100 W
[et_pb_shop posts_number=“3″ _builder_version=“3.0.63″][/et_pb_shop]

Materiál

Materiál mixéru ukazuje na první pohled kvalitu zpracování a životnosti výrobku. Méně kvalitní materiály samozřejmě i málo vydrží a tím může dojít k poškození celého přístroje.

Levným zpracováním může být plast. Dražší pak nerez.

Tělo mixéru

Na těle a jeho zpracování se většinou jako první pozná kvalita přístroje. Tělo může být z nerezové oceli nebo plastu.

Nože na mixování

Nože se vyrábí běžně z oceli, která je nerezová a má velmi dobrou úroveň kvality.

Počet břitů, které nože mají, závisí na tom, co vše budete mixovat.

Nádoba na mixování

Nádoba, ve které celý proces probíhá, se vyrábí nejčastěji z kvalitního plastu. Existují i nádoby ze skla či nerezové oceli.

Pro lepší pohodlí a přehlednost při mixování je nejlepší obstarat nádobu průhlednou, kde budete mít celý proces pod kontrolou.

Víko

Víko je důležitá součást nádoby. Nádoba se jim musí uzavřít a pak teprve lze mixovat. Je nutné, aby víko dobře těsnilo a bylo například z materiálu gumy nebo ze silikonu.

Hmotnost

Hmotnost mixéru může práci zjednodušit nebo naopak zkomplikovat. 4ím těžší přístroj, tím se s ním hůř manipuluje a mixuje.

Vybíráte-li mixér tyčový, který nemá odkládací držák a musíte jej při práci držet v ruce, je důležité, aby měl co nejnižší hmotnost. Značně si usnadníte práci a manipulaci.

Nádoba, tělo a nože - důležitá trojka

Hlavně u smoothie mixérů a stolních mixérů prozkoumejte konstrukci, spojení a možnost rozpojení jednotlivých částí. Jak jde vše rozpojit? Jak budu nalévet smoothie z nádoby? Jak se to vše následně vyčistí? Prohlédněte si mixér a zvolte si také dle praktičnosti a údržby.

[et_pb_shop type=“best_selling“ posts_number=“3″ _builder_version=“3.0.63″][/et_pb_shop]

Typy mixérů

Stolní mixéry

Jak již název napovídá, jedná se o mixéry, které při práci stojí, proto jejich hmotnost může být vyšší.

Tyto přístroje jsou uzpůsobeny hlavně k mixování nápojů, koktejlů, zeleniny nebo k drcení ledu či oříšků.

Nádoba stolního mixéru může být z plastového nebo skleněného provedení. Plast se doporučuje používat pouze pro mixování studených surovin.

Chcete-li vyrábět i pokrmy teplé, jako jsou polévky, je lepší pořídit nádobu z odolného skleněného materiálu. Sklo je kvalitnější, více vydrž a je odolné proti poškrábání.

Pokud se rozhodnete pro výběr právě stolního mixéru, je dobré, aby obsahoval regulátor rychlosti a tlačítko „turbo“, díky kterému budete mít snadnější obsluhu.

Cenová kategorie stolních mixérů

Důležitá je cena. Podlé té se určitě každý rozhoduje. Stolní mixér pořídíte v rozmezí řádu stovek korun až po několik tisíc korun.

Nejlevnější mixér s výkonem 300 – 400 W, jednou rychlostí a objemem nádoby do 1,5 l, koupíte za 500 – 1 000 kč.

Nejdražší varianty, taková šlechta mezi roboty, stojí až kolem 20 000 – 24 000 kč. Výkon dosahuje skvělých 1 000 – 1 200 W a připravíte s ním takřka cokoliv.

P

Výhody stolních mixérů

 • Vysoký výkon
 • Kvalitní konstrukce
 • Odolný materiál nádoby
 • Plynulost
 • Univerzálnost použití
O

Nevýhody stolních mixérů

 • Velikost
 • Horší čištění
 • Vyšší cena

Tyčové mixéry

Tyčové jsou mixéry používané především v ruce. Je zde tedy důležitá nízká hmotnost, která zlepšuje manipulaci při práci.

Do této kategorie lze zahrnou i mixéry ruční, které pracují na stejný způsob.

Jsou nejmenšími mixéry ze všech nabízených kategorií. Vhodně jsou na mixování ovoce (například jahod) nebo přípravu kaší.

Provedení může být plastové nebo kovové. Kov je více vydrží a hodí se pro práci s teplými a horkými pokrmy.

Cenová kategorie tyčových mixérů

Jedná se o poměrně cenově přijatelnou variantu mixérů. Sehnat se dají kvalitní do 4 000 – 4 500 kč.

Levnější varianty s výkonem do 4 00 W, stojí pouze 200 – 800 kč. Chcete-li tyčový/stolní mixér výkonnější a kvalitnější, budete si muset připlatit pár stovek. Výkon 1 000 W lze pořídit do krásných 1 500 kč.

P

Výhody tyčových mixérů

 • Snadná manipulace
 • Snadnější údržba
 • U některých modelů bohaté příslušenství
O

Nevýhody tyčových mixérů

 • Může docházet k přehřívání u modelů s nízkým výkonem

Smoothie mixéry

Další variantou jsou mixéry přímo určené na výrobu kvalitních koktejlů. Smoothie je šťáva z ovoce, ve které zůstává mnoho vitamínů a živin.

Jeho výhodou je možnost po vytvoření osvěžujícího koktejlů nádobu pouze vyjmout, uzavřít a přenášet, třeba jako hrneček nebo obdobu termosky.

Provedení může být plastové nebo z více odolné nerezové oceli.

V balení se běžně dodávají dvě přenosné nádoby, které mají objem od 0,6 do 1,3 l.

Samostatnou kapitolou v kategorii smoothie mixérů jsou Nutriční mixéry:

Nutriční mixér se svým provedením podobá mixéru na smoothie. Mají však silným výkonem a dokáží ze surovin získat důležité vitamíny, enzymy a minerální látky. Mají výkon nad 1000 W a vyšší cenu než klasické smoothie mixéry.

Cenová kategorie smoothie mixérů

Smoothie mixéry existují méně výkonné levnější nebo dražší s vyšším výkonem a kvalitnějším zpracováním.

V řádu stovek koupíte mixér s výkonem maximálně 500 W a objemem mixovací nádoby zhruba 0,6 l.  Dražší typy do 2 000 kč, mají výkon okolo krásných 1 000 W. Nádoba již poskytuje objem až 1 l.

P

Výhody smoothie mixérů

 • Vysoké výkony
 • Kvalitní koktejly bez ztráty živit a vitamínů
 • Cenově přijatelné
 • Nádoby, ze kterých lze přímo pít
 • Jednoduchá obsluha
O

Nevýhody smoothie mixérů

 • Pro zmrzlé potraviny a led je nutný vyšší výkon

Sekáčky a drtiče

Speciální kategorií mixérů jsou drtiče a sekáčky, které usnadní práci při vaření. Nasekají oříšky nebo rozemelou led.

Nemají sice vysoké výkony, ale svoji práci hravě zastanou a určitě pomůžou i vám. Výkony dosahují hodnot 100 -200 W nebo maximálně 500 W.

Cenová kategorie sekáčků a drtičů

Nejlevněji koupíte drtiče a sekáčky s výkonem 300 nebo 400 W. Stojí maximálně 700 kč. Dražší varianty k dostání za 1 000 – 7 000 kč mají výkon obdobný, avšak disponují o něco větší nádobou.

P

Výhody sekáčků a drtičů

 • Rychlé drcení
 • Příznivá cena
O

Nevýhody SEKÁČKŮ A DRTIČŮ

 • Nižší výkon, který ovšem většinou dostačuje

Jaký typ mixéru zvolíte Vy? Důležité je si na začátku vyjasnit dvě základní věci. Co chci a jak často mixovat? Kolik peněz chci do nákupu nového mixéra vložit?

Po zodpovězení těchto základních otázek se Vám bude mixér snadněji vybírat. Rádi vám výběr dále usnadníme. V katalogu si můžete prohlédnout a vybrat několik zajímavých kousků. Dále budete postupně zveřejňovat recenze a představovat jednotlivé mixéry od různých značek na blogu, vše je v sekci Mixéry.