Smoothie nápoje se v posledních letech těší oblibě mnoha lidí, a to z dobrého důvodu. Nejenže jsou chutné a osvěžující, ale jsou také neuvěřitelně výživné a nabízejí řadu zdravotních výhod. V tomto článku se seznámíme s důvody, proč je příprava smoothie skvělým nápadem, jak oživit váš jídelníček.

Smoothie je hladký nápoj vyrobený z různých druhů ovoce a zeleniny rozmixovaný do krémové konzistence. Je populární pro svou vysokou výživovou hodnotu a schopnost pomoci udržovat zdraví. Smoothie se snadno a rychle připravuje a může být použit jako náhrada jídla nebo zdravá svačina. Může se přizpůsobit individuálním potřebám a pomoci udržet hladinu energie po celý den.

1.    Snadné zahrnutí více ovoce a zeleniny do jídelníčku

Je doporučováno konzumovat minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně, ale pro mnoho lidí je to obtížné. Ať už jde o nechuť k daným potravinám nebo jen prostě nemáte příležitosti tolik jíst. Smoothie může být vynikajícím řešením právě pro ty, kteří mají problém s dostatečným příjmem ovoce a zeleniny. Použití čerstvého ovoce a zeleniny ve smoothie může pomoci zlepšit celkové zdraví a poskytnout tělu důležité vitamíny, minerály a antioxidanty.

2.    Vysoký obsah vitamínů a minerálů

Smoothie je skvělý zdroj vitamínů a minerálů, zejména pokud se připravuje s čerstvým ovocem a zeleninou. Ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamíny C a A, které jsou důležité pro imunitní systém, zrak a zdravou kůži. Zelenina také obsahuje mnoho minerálů, jako je železo, vápník a draslík, které mají také blahodárný dopad na naše tělo.

3.    Snadné stravitelnost

Jednou z největších výhod smoothie je, že je snadno stravitelné. Protože jsou ingredience rozmixovány do hladké konzistence, tělo nemusí vynakládat tolik energie na trávení. Tím se snižuje zátěž na trávicí systém a usnadňuje se vstřebávání živin. Díky tomu se dá konzumovat i chvíli před fyzickou aktivitou, aniž by nás to poté zatěžovalo.

4.    Snadná příprava

Smoothie je velmi snadné připravit. Stačí jen vložit ingredience do mixéru a rozmixovat je do hladké konzistence. To znamená, že si můžete snadno připravit smoothie kdykoliv během dne jako náhradu za rychlý občerstvení. Také se dá velmi dobře nosit s sebou jako svačina. Jen je třeba si pohlídat abychom ho skladovali ve vhodné nádobě, tak aby nám například nevyteklo do tašky. Doba trvanlivosti je v důkladně uzavřené nádobě delší, avšak doporučuje se spotřebovat co nejrychleji.

5.    Pomáhá snižovat chuť na sladké

Všichni to asi známe, popadne nás hrozná chuť na něco sladkého a už přemýšlíme jakou čokoládu nebo zmrzlinu si dáme. A to i přes to, že jsme si včera řekli, že musíme zhubnout a už žádné sladké. Pokud trpíte tímto problémem, může být smoothie skvělou alternativou. Pokud se připravuje s čerstvým ovocem, obsahuje smoothie přirozeně se vyskytující cukry, které mohou snížit chuť na sladké a udržet vás déle nasycené, a přitom s ne tak vysokou kalorickou hodnotou.

6.    Zlepšuje trávení

Vláknina je jednou z hlavních složek surovin, které jsou důležité pro dobrý chod trávícího traktu. Nachází se v čerstvé zelenině a ovoci. Pokud tedy pijeme smoothie nápoje právě z čerstvého ovoce a zeleniny dostáváme do sebe vlákninu. Ta nám následně pomáhá čistit naše střeva a tím pádem zlepšovat trávení.

7.    Různorodost příchutí

Možnosti, jak připravit smoothie, jsou nekonečné. Můžete zkombinovat různé druhy ovoce a zeleniny, přidat do nich mléčné výrobky, vodu, ovocné džusy, med, skořici nebo další přísady, které vám chutnají. Tato různorodost příchutí znamená, že si můžete vybrat smoothie, které odpovídá vašemu chuti a přání.

Posledním důvodem, proč byste měli začít smoothie pít je to, že ho doporučuje většina vrcholových sportovců i výživových poradců, tím pádem se zdá, že se doopravdy jedná o dobrý druh stravy.

V závěru lze říci, že smoothie je skvělým způsobem, jak zahrnout více ovoce a zeleniny do jídelníčku a získat tak více vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších důležitých živin. Kromě toho může být smoothie snadným způsobem, jak získat potřebné tekutiny. Příprava smoothie je velmi snadná a rychlá a nabízí různorodost příchutí, které uspokojí chuťové buňky každého. Proto by mělo být smoothie pravidelnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku.