Různá rostliná mléka se stále častěji používají pří přípravě zdravého smoothie nebo je tak na pití. V obchodech je již velká nabídka rostliných mlék. Nejčastěji se používají kokosové a mandlové mléko. Já vám nyní představím jednoduchý způsob jak si můžete doma udělat domací kokosové mléko.

Není to složité na přípravu ani na suroviny.

Domácí kokosové mléko si můžete připravit ze strouhaného kokosu, který předem namočíme, nebo z bílé dužiny čersvého kokosového ořechu, samozřejmě nezapomeňte odtranit hnědou slupku, třeba  škrabkou. Dále potřeba voda.

Co lze přidat?

Můžete také přidat lecitinový prášek.

Proč lecitin? Lecitin se přidává do domácího kokosového mléka proto, aby se kokosový tuk neodělit a vše neztuhlo. Můžete použít například slunečnicový nebo sojový lecitinový práček. vyzkoušejte s i bez lecitinu. není nutný k přípravě domácího rostliného mléka, jen je často zmiňované doporučení.

Recept na domácí kokosové mléko

Budete potřebovat:

 

4 šálky teplé vody

2 hrnky strouhaného kokosu

množství kokosu na váhu je cca 150-160 g

1 lžíčka lecitínu

prášek nebo granulát ( cca 8 g ). proti ztuhnutí

Příprava:

  1. Odměřte potřebné množství kokosu a namočte ho na 30 minut do vody.
  2. Směs nalijte do mixéru a mixujte 1 minutu
  3. Směs přeceďte. Doporučuji Tierra Organica Sáček nebo nylonový pytlík.
  4. Po přecedění nalijte směs znovu do mixéru, přidejte lecitin a znovu krátce rozmixujte

Hotové kokosové mléko skladujte v lednici v uzavíratelných zavařovacích sklenicích. Vydrží 3-4 dny.

Výběr strouhaného kokosu

Vybírejte kokos, který neobsahuje konzervanty a není přislazovaný. Přisladit mléko si můžete sami.

Domácí kokosové mléko neobsahuje žádné zbytečné látky, ztužovadla a emulgátory, které mohou být obsaženy v kupovaných mlékách.

Slazené kokosové mléko

Opět je příprava velmi jednoduchá. K přislazení je vhodné použít několik kapek tekuté stévie nebo jiné vaše oblíbené přírodní sladidlo. Pro ochucení můžete také použít populární vanilku, kdy do kokosového mléka přidáte vanilkový prášek nebo vanilkový extrakt.

Pro přípravu použijete kokosové mléko zpracované dle výše uvedeného postupu. Po přecezení mléka a nalití zpátky do mixéru přidáte sladidlo a vanilku a znovu krátce rozmixujete.