S čím osladit smoothie aneb někdo to rád sladké

Pokud používáte do smoouthie čerstvé ovoce, je sladké samo o sobě. Někdo to rád opravdu sladké, co s tím?

Na obyčejný cukr rozhodně zapomeňte, chceme přece pít zdravý nápoj. Když už nemůžete jinak, vezmete na milost třtinový cukr nebo fruktózu. Ale raději se porozhlédněte po přírodních sladidlech, jako je med, stevia nebo různé sladké přírodní sirupy. Já osobně mám nejraději agáve nebo javorový sirup. Do smoothie můžete také přidat čokoládu, ale nikomu to neříkejte 🙂

Držíte bezlepkovou dietu? I zde je řešení. Vyzkoušejte rýžové nebo kukuřičné sirupy jsou vyráběny z bezlepkových obilovin.

  • Facebook
  • Twitter

Med

  • med působí jako antibakteriální a antiseptický činitel
  • znatelné pozitivní efekty při dlouhodobém užívání
  • obsahuje antioxidanty – antioxidanty v medu příznivě působí proti rakovině tlustého střeva
  • zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech
  • zlepšuje obrany schopnost organismu

Stévie

V posledních letech velmi oblíbená bylinka. Stévii oceníte hlavně kvůli její vysoké sladivosti. Stévie se používá především jako náhražka cukru, ale ve vyšší koncentraci může mít poněkud lékořicovou příchuť.

  • Facebook
  • Twitter

Agáve sirup

Agávový sirup je zahuštěná šťáva z kaktusů agáve. Má jemnou a neutrální chuť i barvu. Agávový sirup obsahuje 77 % fruktózy, 16-21 % glukózy a 3 % sacharózy.

Agávový sirup má nízký glykemický index (glykemický index = 30) a nezvyšuje hladinu cukru tak rychle.

Přesto pozor při dávkování. Agávový sirup se používá se v polovičním množství než med, je totiž dvojnásobně sladší.

Javorový sirup

Javorový sirup je přírodní sladidlo získávané nejčastěji z mízy javoru cukrového. Javorový sirup má také cenné léčebné účinky, pomáhá při detoxikaci organismu. Také působí preventivně i proti ateroskleróze. Ochraňuje cévy před poškozením LDL cholesterolem.

Obsahuje převážně sacharózu, v menší míře pak také glukózu a fruktózu, rovněž řadu minerálů, vitamínů, organických kyselin, aminokyselin.

Další nápady? Můžete přidat kokosový sirup nebo kapku rakytníkové šťávy. Chcete to ostřejší? Vyzkoušejte zázvorový sirup. Mezi přírodní sladidla také patří ječní sirup se sladem. 

I když přírodní, jsou to pořád sladidla, takže s nimi opatrně:-)