Jahody jsou velmi oblíbené drobné ovoce, plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jahody mají pozitivní vliv na zdraví a posilují imunitní systém.

Vitamín C

Jahody jsou velmi bohatým zdrojem vitamínu C. Při porovnání ostatním ovocem se jahody dají srovnat s citrusovými plody. V závislosti na odrůdě jahod může obsah vitamínu C dosahovat od 40 do 90 mg/100 g plodu.

Víte, že ?

Jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria annanassa nebo Fragaria × grandiflora) je pěstovaný druh vzniklý křížením, kulturní kříženec dvou jiných druhů jahodníku. Byl vyšlechtěn v roce 1766 zahradníkem francouzského krále Ludvíka XV. Antoniem Duchesneem. ( zdroj: Wikepedia )

Další vitamíny

Jahody jsou také velmi bohatým zdrojem vitamínu A, B, E a organických kyselin, například kyseliny jablečné, citrónové, chininové, šťavelové, salicylové či ellagová, která působí v prevenci nádorových chorob.

Zdroj vlákniny

Jahody obsahují velmi snadno stravitelnou vlákninu.

Jahody pomáhají

Díky vysokému obsahu vody a nízké kalorické hodnotě pomůžou při různých dietách. Můžete je bez problému zařadit do svého jídelníčku.

Látky obsažené v jahodách

  • Podporují krvetvorbu v pohlavních orgánech a tím podporují tvorbu testosteronu
  • Působí preventivně proti vzniku žlučových a močových kamenů.
  • Preventivně chrání cévy a podporují vstřebávání železa, což je zase prevence proti chudokrevnosti
  • Podporují metabolismus a vylučování

Kdy si dát na jahody pozor

Přes vše dobré, mohou jahody někdy i škodit, nejčastěji při alergii na kyselinu salicylovou ( známe z acylpyrinub ) – jahody obsahují vysokou koncentraci této kyseliny. To může následně vyvolat alergickou reakci. Alergie se projeví kopřivkou. Na jahody také pozor při střevním onemocnění. Zrníčka jahod mohou dráždit střeva.
Sezona čerstvých jahod je u nás na počátku června. Kdy si plně užijte jejich chuť a typické aroma. Můžete je využít do různých moučníků a dezertů. A samozřejmě do smoothie. Nezapomeňte si udělat do zásoby jahodové džemy a část jahod si nechte v mrazáku, ať nemusíte chodit k 12 měsíčkům:-)

Jahody jsou sice dostupné v obchodech téměř po celý rok, ale jejich kvalita je mimo sezonu značně kolísavá a cena roste do nepatřičných výšin.

Jak jahody využít ve smoothie? Vyzkoušejte jahodové smoothie. Například jednoduché jahodovo – melounové nebo jahodovo – banánové smoothie.